Nie raz zapewne słyszałeś, otrzymywałeś informację zwrotną, iż dany projekt lub grafika w danym projekcie nie jest osadzona w trybie kolorystycznym CMYK. Zapewne też zostałeś już kiedyś uświadomiony, iż w przypadku materiałów poligraficznych, taki właśnie tryb winna mieć grafika. Jednak spróbujemy Ci to trochę bardziej wyjaśnić.
Zapewne chcesz by finalnie wyprodukowany katalog, folder czy opakowanie miał identyczny lub zbliżony wygląd do tego jaki widzisz na swoim komputerze, dlatego też warto pamiętać, iż to co widzimy na monitorze, wyświetlane jest w innym trybie kolorystycznym, a mianowicie w trybie RGB.
Więc co to jest ten tryb CMYK i RGB, czym się różni i dlaczego to takie ważne?
Tryb kolorystyczny CMYK, składowa kolorów C-cyjan (kolor niebieski, jasnoniebieski), M-magenta (kolor różowy), Y-yellow (kolor żółty) oraz K-black (kolor czarny). To właśnie procentowe proporcje danych składowych dają nam w druku odpowiedni kolor, druk kolorowy, druk pełno kolorowy.
Tryb kolorystyczny RGB, składowa kolorów R-red (kolor czerwony), G-green (kolor zielony) oraz B-blue (kolor niebieski). Ten właśnie tryb wykorzystywany jest w wyświetlaniu treści, zdjęć, grafik, na naszych komputerach, monitorach, telewizorach, urządzeniach mobilnych, na wszystkich które emitują światło.
Musimy mieć świadomość, iż to co widzimy na monitorze, ładne, soczyste kolory w fizycznym druku nie będą miały już tak intensywnych barw, będą one stonowane. Dlatego warto mieć świadomość, iż zaprojektowana ładnie wyglądająca na ekranie ulotka, folder, katalog czy opakowanie, po procesie produkcyjnym straci nieco soją intensywność.
Współcześnie dostępne oprogramowanie do projektowania grafiki, posiadają automatyczne generatory zamieniania trybów z RGB na CMYK, przy czym trzeba zaznaczyć, iż takie automatyczne podmienianie koloru, może zmienić docelowy kolor, który chcemy uzyskać. Warto dlatego projektując materiał reklamowy do druku, od razu używać trybu CMYK. Podobnie jest z maszynami drukującymi, a mianowicie, wydrukują nam przygotowany w RGB projekt, jednak go zamienią na składowe CMYK, ale rezultat może być różny.
Miejmy od dziś świadomość, iż kolor, kolorowi nie równy.