Spady, spady, spady...

Co to są te spady i dlaczego są tak ważne w projekcie graficznym, który ma być w następnej kolejności produkowany, drukowany? Niby dlaczego Ciebie, osobę która zleca projekt graficzny katalogu, folderu lub ulotki, ma to interesować? Nie powinno, jednak świadomość tego pojęcia jest ważna, choćby dlatego, że w przypadku samodzielnego druku, nie zleconego razem z projektem graficznym studiu lub agencji reklamowej, pliki które ich nie mają zostaną automatycznie cofnięte i nie będą drukowane!

Załóżmy, że masz przygotowany ładny projekt graficzny plakatu, odpowiednio skrzywione są fonty, grafika zamieniona na tryb kolorystyczny CMYK, wygenerowany i zapisany w formacie PDF. Jesteś szczęśliwym posiadaczem wymarzonego pod każdym względem projektu plakatu. Postanawiasz go teraz wydrukować. Co robisz? Zlecasz w drukarni druk, jednak otrzymujesz informację zwrotną, iż w przesłanym projekcie jest brak lub są za małe spady. Co to oznacza?

Oznacza mianowicie to, iż w wygenerowanym dla Ciebie pliku, zabrało naddatku (spadu), który po procesie druku, jest odcinany celem uzyskania końcowego, żądanego formatu pracy (zazwyczaj otrzymywany do Twoich oczu projekt graficzny jest przygotowywany w formacie 1:1, bez spadów, tak byś mógł zobaczyć jak będzie wyglądał projekt gotowy).
Najprościej pisząc, spad jest to powiększona część projektu, która w procesie druku i obróbki, jest odcinana. Z formatu brutto - zawierającego spady, do formatu netto - format bez spadów.

Wielkość spadów może się różnić, w zależności od formatu który będziemy drukować. Może się ona wahać od 2 (w przypadku projektu wizytówki, ulotki, plakatu, folderu) do 5 mm (w przypadku teczki ofertowej, teczki reklamowej, czy też plakatu znacznych rozmiarów).


© 2019 - Westgraph | BluePoint All rights reserved.
Agencja Reklamowa i Studio Graficzne Westgraph | BluePoint obsługuje i tworzy projekty dla Klientów nie tylko z Pomorza Zachodniego i Szczecina, ale również z całej Polski m.in. z miast: Police, Goleniów, Nowogard, Gryfino, Choszczno, Gryfice, Białogard, Darłowo, Ustka, Poznań, Wrocław, Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Świnoujście, Stargard, Gorzów Wielkopolski, Piła, Koszlin, Kołobrzeg, Słupsk, Sopot, Elbląg, Malbork, Chojnice, Toruń, Ostróda, Olsztyn, Białystok, Łomża, Konin, Płock, Nowy Dwór Mazowiecki, Siedlce, Biała Podlaska, Kutno, Łódź, Piotrków Trybunalski, Radom, Puławy, Lublin, Kielce, Częstochowa, Zamość, Chełm, Katowice, Kraków, Tarnów, Rzeszów, Przemyśl, Nowy Sącz, Zakopane, Bielsko-Biała, Opole, Wałbrzych, Legnica, Jelenia Góra, Karpacz, Leszno, Zielona Góra, Grudziądz, Świebodzin, Tomaszów Mazowiecki, Drawsko Pomorskie, Turek, Nysa, Sanok, Biłgoraj