Na matowo, czy na błysk?

Dość częstym pytaniem staje się, jaki rodzaj papieru wybrać i jak drukować, w macie, czy w błysku. Można tu powiedzieć, iż jest to kwestia gustu, gdyż jednym bardziej się podoba połyskujący druk, a innym stonowany w swojej formie - matowy. Jednak nie do końca tak jest, gdyż w większości przypadków, wybór pada na papier matowy. Dlaczego? Odpowiedź jest dość prosta, wybieramy matowy, gdyż on nie odbija tak światła, nie daje refleksu świetlnego, jest po prostu bardziej praktyczny.

Częstszy wybór pada na papier matowy. Stonowany, nie połyskujący, bardziej nadaje się do nośników gdzie główną częścią staje się przekazanie treści, nie powodujący refleksu, nawet w pomieszczeniu ze sztucznym światłem, staje się po prostu praktyczniejszy. Idealnie sprawdza się przy druku katalogów, biuletynów, folderów reklamowych czy też firmowych. Jednocześnie trzeba jednak napomknąć, iż druk wykonany na papierze matowym jest bardziej stonowany, posiada mniej nasycone barwy.

Przeciwieństwem jest papier błyszczący, tu barwy są znacznie bardziej nasycone, głębia kolorów jest mocniejsza, ma to znaczenie, gdy chcemy w istotny sposób zaprezentować naszą zawartość.

Oczywiście można połączyć jedno z drugi, stosując folie, laminaty uszlachetniające, jednak o tym w kolejnym artykule.


© 2019 - Westgraph | BluePoint All rights reserved.
Agencja Reklamowa i Studio Graficzne Westgraph | BluePoint obsługuje i tworzy projekty dla Klientów nie tylko z Pomorza Zachodniego i Szczecina, ale również z całej Polski m.in. z miast: Police, Goleniów, Nowogard, Gryfino, Choszczno, Gryfice, Białogard, Darłowo, Ustka, Poznań, Wrocław, Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Świnoujście, Stargard, Gorzów Wielkopolski, Piła, Koszlin, Kołobrzeg, Słupsk, Sopot, Elbląg, Malbork, Chojnice, Toruń, Ostróda, Olsztyn, Białystok, Łomża, Konin, Płock, Nowy Dwór Mazowiecki, Siedlce, Biała Podlaska, Kutno, Łódź, Piotrków Trybunalski, Radom, Puławy, Lublin, Kielce, Częstochowa, Zamość, Chełm, Katowice, Kraków, Tarnów, Rzeszów, Przemyśl, Nowy Sącz, Zakopane, Bielsko-Biała, Opole, Wałbrzych, Legnica, Jelenia Góra, Karpacz, Leszno, Zielona Góra, Grudziądz, Świebodzin, Tomaszów Mazowiecki, Drawsko Pomorskie, Turek, Nysa, Sanok, Biłgoraj